v kategórii Blog

Someliérska škola: Ako správne degustovať víno

Ak si sa rozhodol spoznávať víno, v prvom rade by si ho mal prechutnávať. Degustáciou totiž objavíš všetky jeho zákutia a spoznáš jeho chute a vône. V čase, keď sme v domácom prostredí viac, ako sme zvyknutí, ti prinášame spôsob, akým môžeš víno vychutnávať priamo doma.

4 základné kroky

Degustácia prebieha pomocou štyroch základných krokov, ktoré ovplyvnia všetky zmysly, pomocou ktorých o víne premýšľame. Prvým zmyslom je zrak, neskôr prichádza čuch, potom chuť a následne premýšľanie o všetkých týchto štádiách.

Zrak

Aj pri jedle platí, že oči jedia. Zrak je veľmi dôležitým zmyslom, ktorý používame ešte predtým, než sa pustíme do ochutnávky. Oči nás presvedčia, že to, čo ideme degustovať, je pre nás vhodné a bude to dostatočne chutné. Pomocou zraku dokážeme posúdiť farbu vína, kaly či usadeniny a celkovú štruktúru, počas ktorej sledujeme vínne vlákna. Pri šumivých vínach môžeme okamžite odhaliť silu bubliniek. Touto fázou nemusíme stráviť viac ako pár sekúnd a hneď môžeme ísť na ďalší krok, akým je čuch. Samozrejme, degustácia môže prebiehať aj naslepo, to však odporúčame už ozajstným odborníkom, ktorí sú si istí, že dokážu rozoznať to, čo víno ukrýva aj „poslepiačky“.

 

 

 

Čuch

Vôňa a arómy vo víne sú jeho veľmi dôležitou súčasťou. Rovnako ako pri chuti sa vo vôni môžu snúbiť rôzne faktory. Cítiť môžeš napríklad rôzne druhy kvetov, trávy, sena, bylín, cez bobuľové, záhradné až po exotické ovocie, či tabak, drevo alebo korenie.

 

Celkovo ich delíme do troch skupín:

Prvotná aróma: hroznový základ, ktorý zahŕňa aj ovocné arómy a bylinky.

Sekundárna aróma: stredná časť vôní nie je taká jednoducho rozpoznateľná, rozoznajú ich najmä fajnšmekri.

Medzi najčastejšie arómy tohto typu by sme mohli zaradiť tie, ktoré sú kvasinkového pôvodu, napríklad syrové tóny či orechy.

Terciárne arómy zahŕňajú dodatočné vône prichádzajúce s pribúdajúcim vekom vína. V tejto fáze môžeme zachytiť napríklad aj podmienky, v akých víno dozrievalo, teda vône sudov, pivníc, pôdy a podobne. Medzi terciárne arómy môžeme zahrnúť napríklad pražené orechy, vanilku, kožené arómy či tabak.

Pri tomto kroku ti odporúčame na úvod víno v pohári rozvíriť krúživým pohybom. Vôňa sa tak oveľa viac rozvinie. Pomocou čuchu dokážeme odhaliť aj kondíciu vína, či náhodou nie je zvetrané a otvorené príliš dlho, ako aj jeho celkový vek.

Chuť

Najdôležitejší krok degustácie vína je chuť. V tejto fáze si do úst vložíme malý dúšok vína, pár sekúnd premelieme v ústach, aby sa nám celá chuť rozvinula na jazyku.

Táto fáza nám môže podporiť druhú časť poznávania – čuch.

Naše chuťové poháriky dokážu odhaliť štyri základné chute: kyselkavú, sladkú, horkú či slanú chuť. Typickými zložkami vo víne sú kyseliny a zostatkový cukor. Nemusí však platiť, že vyššie kyseliny majú za následok kyslejšiu chuť a zostatkový cukor nemusí znamenať veľmi sladké víno. Opak môže byť pravdou.

V chuti sa takisto odráža konzistencia vína. V textúre môžeš cítiť rôzne zložky ako kaly či usadeniny, ale aj celkovú hustotu. Napríklad vína s vyšším alkoholom majú silnejšiu a bohatšiu chuť. Takisto obsahujú aj viac tanínov, ktoré sa na jazyku prejavia ako korenistá, drsnejšia chuť.

Chuti by si mal venovať najviac času, pretože pomocou nej dokážeš poznávať víno najviac.

Premýšľať je základ

Posledným krokom je premýšľanie o víne vo všetkých zmienených štádiách. Ak už si víno videl, cítil a ochutnal, na záver si môžeš utriediť myšlienky a víno zaradiť do rôznych kategórií. Pomocou degustácií tak spoznáš svoje obľúbené vína a zistíš, čo môžeš očakávať od rôznych odrôd či oblastí.