v kategórii Blog

Dá sa s vínom doplniť hladina červených krviniek?

Samotný antický lekár Hippokrates ho povyšoval nad obyčajný nápoj a odporúčal ho proti bolestiam hlavy či tráviacim ťažkostiam. Zdraviu prospešné účinky mu pripisovali aj ľudové múdrosti, ktoré tvrdili, že „dobré víno tvorí dobrú krv“. Je víno skutočne také liečivé, za aké sa už stáročia vydáva alebo je to len prezlečená výhovorka labužníkov, ktorí si ho radi doprajú v nadmerných množstvách?

,,Červené víno obsahuje antioxidanty resveratrol a quercetín, ktoré chránia červené krvinky pred oxidačným stresom. Taktiež zvyšujú hladinu antioxidantu glutatiónu a zväčšujú antioxidačnú kapacitu červených krviniek,“ vysvetľuje MUDr. Daniela Chytilová z oddelenia hematológie spoločnosti Medirex a. s.

Oxidačný stres spôsobuje v tele nerovnováhu súvisiacu s tvorbou kyslíka. Jeho dopady na náš organizmus sa neoplatí podceňovať. Môže byť totiž spúšťačom Parkinsonovej choroby, kožného ochorenia vitiligo, Alzheimerovej choroby či dokonca zlyhávania srdca.

 

Účinky oxidačných procesov pomáhajú odvrátiť antioxidanty. Spomínaný resveratrol sa nachádza ako v červenom, tak aj v bielom víne. Najväčšie množstvo antioxidantov obsahujú odrody Cabernet sauvignon, Pinot noir či Syrah. Podobné, zdraviu prospešné látky, sa nachádzajú aj v čučoriedkach, baze čiernej či černici. Vínu teda bezpochyby nemožno uprieť priaznivé účinky na zdravie. Ako je to však s jeho povestným zásobovaním nášho organizmu červenými krvinkami?

,,Zásobu červených krviniek si nemožno dopĺňať, tie sa tvoria v kostnej dreni už od prenatálneho vývoja. Základným stavebným prvkom červených krviniek je červené krvné farbivo hemoglobín, ktoré obsahuje železo a zabezpečuje naväzovanie kyslíka na krvinky, ktorý je následne transportovaný do celého organizmu. Správnu krvotvorbu ovplyvňujú zásoby železa, vitamínov B2, B6, B12, C, E a kyseliny listovej. Preto je potrebné dbať na pestrú a vyváženú stravu,“ podotýka MUDr. Daniela Chytilová.

Víno „dávkujte“ s mierou

Aj zdraviu prospešné účinky vína majú svoje hranice. Neplatí, že ich nedostatok sa dá dohnať nárazovo. ,,Aj napriek pozitívnym účinkom červeného vína na zdravie, ako sú antioxidačné a protizápalové vlastnosti, regulácia hladiny lipidov v krvi, prevencia demencie, srdcovo-cievnych chorôb či diabetu druhého typu, nadmerná konzumácia alkoholu môže viac uškodiť ako prospieť,“ prízvukuje MUDr. Daniela Chytilová.

Kľúčom je striedmosť. Kým ženám sa odporúča dopriať si denne maximálne 2 deci vína, muži môžu siahnuť po dvojnásobnom množstve. Nekontrolované pitie vína môže mať opačný efekt na naše zdravie a viesť k zníženiu krvného tlaku, arytmiám a samozrejme aj k závislosti. ,,Podľa Americkej kardiologickej spoločnosti nijaká štúdia nepreukázala jasný vzťah príčina-dôsledok medzi alkoholom a lepším srdcovým zdravím. Súvislosť však nie je to isté, čo následnosť,“ dodáva lekárka. Pite teda „Na zdravie“, ale zároveň „S mierou“. :)